Miért fontos a patkányirtás? Patkányoknak nemcsak anyagi, gazdasági és Állategészségügyi kártétele jelentős, hanem ránk nézve állandó veszélyforrások.
” vettünk mérget, de a patkányok nem pusztultak el, nem hatnak a mérgeket pedig megeszik, ehhez hasonló hívásokat kapunk egyre sűrűbben , ám ezekre a válasz a lakossági forgalomban kapható irtószerek hatóanyagainak csökkenésének köszönhető”
Ne hizlaljuk a patkányokat , hanem számoljuk fel populációjukat
“Az Európai Bizottság 2016/1179. rendelete alapján. 2018.03.01-én életbelépő szigorítások miatt lakossági forgalomban kizárólag csökkentett hatóanyag tartalmú patkányirtó szereket tudnak szakképzettség nélkül megvásárolni. A hatóanyag csökkentés miatt tapasztalhatják, hogy eredménytelen az otthoni irtás.”
Mivel hatékonyan védekezni ellenük csak úgy lehet, ha ismerjük az életmódjukat, ami megjelenhet a házi patkány és a vándorpatkány
Vándorpatkány Patkány jelenléte
A szabad természetben és az ember közelében egyaránt élnek populációk. Ember által létesített környezetben előfordulnak például lakóépületben, csatornahálózatban, raktárakban, állattartó telepeken, üzemcsarnokokban, hulladékfeldolgozó telepeken stb…
Fűtött helyen egész évben szaporodik. A nőstény 3-4 hetes vemhesség után almonként 4-10 kölyköt ellik, és ideális esetben évente 5 (de akár 8) alkalommal is.
Testtömege 200-400 g. Sprőd, barna bundája van, világosabb hasszínezettel. Napi táplálékszükséglete átlagosan 50-100 gramm. Ennél azonban
sokkal nagyobb mennyiségű táplálékot hurcol be fészkébe. Gyors anyagcseréje, illetve fogai koptatása miatt, állandóan táplálkoznia, illetve rágnia kell.
Házi Patkány jelenléte
A házi patkány az ember közvetlen környezetében él. Fészkét leggyakrabban épületek padlásán, meleg, száraz helyen alakítja ki, főleg ott, ahol szemes terményt (pl. kukoricát stb.) tárolnak, de felhalmozott anyagok között is fészkelhet. A kifejlett példányok testtömege 150-200 g. Szőrzete leggyakrabban szürkés barna, világosabb szürke hasszínezettel, de teljesen fekete is lehet. Mindenevő, főleg a szemes terményeket kedveli, de a vándorpatkánynál szívesebben fogyaszt gyümölcsöket is. Domináns hím vezette csoportokban él.
Patkányürülék
Hogyan figyeljük meg, hogy valóban patkánnyal állunk szemben?
Betörési pontok
Keressük a földben a lyukakat
Patkányürülék
A patkányok ürüléke nagyobb az egérénél .
Pusztító rágás
Járatokat fúrnak, megrágják a faszerkezeteket, a vezetékeket, a szigetelést, a berendezési tárgyakat
Kaparászó hangok
A kaparászó vagy csikorgó hangzás jó oka annak, hogy hívjon minket
Patkányok járványügyi veszélyt jelentenek
Emberre veszélyes :Fertőző agyhártya-gyulladás; Pestis; murin tífusz; patkányharapási láz; vírusos hemorrhágiás láz; szalmonellózis; leptospirózis; trichinellózis; brucellózis
Állatra veszélyes: baromfipestis;sertésorbánc; Aujeszky-féle betegség
A patkányok elleni harcban rendre alulmaradunk?
„nem ismerjük kellően a patkányok életmódját; – elszigetelt a védekezésünk; – rosszul alkalmazzuk a mérgeket; – környezetünk (elég egy patkányokkal teli szomszéd) A védekezés általános célja, a mentesítés, majd az elért mentesség fenntartása”
FONTOS a patkány Megelőzés – behatolás megakadályozása
- a védekezést a patkányok felbukkanásának első jelei után azonnal meg kell kezdeni
- táplálék megvonása és gócpontok felszámolása
- a védekezés mentesítési terv szerint történjen, melynek vannak általános elemei (fertőzöttség megállapítása, mérgezett csalétkek kihelyezése, stb.) és a helyi adottságoknak leginkább megfelelő módszerei;
- alkalmazhatóság; bel- és kültéren egyaránt könnyen alkalmazható, jól átlátható csalétekállomás legyen
- csapdák kihelyezése .Biztos, de fájdalommentes hatás; a patkány „intelligens” állat, ha a csalétek közelében társa pusztulását látja, nem eszik abból (ezért nem jók a hirtelen ható idegmérgek);
- mérgezett csalétek állandó alkalmazása a behurcolástól folyamatosan veszélyeztetett területeken
- hetente legalább egyszer ellenőrizzük a fogyasztást
Mérgezett csalétek (szóródásmentes formációk)
A patkánymentesítés végrehajtása persze jó csalétkekkel is csak akkor sikeres, ha azok kihelyezése szakszerűen történik.( tüskékre felszúrni a mérgeket)
➢ Tasakolt pép
➢ Paraffinos kocka, korong, blokk
➢ Rágcsálóirtó hab
➢ Gázosítószer
Patkányirtás házilag vagy céggel
- A csapdák irtószert nem tartalmaznak (tehát a rágcsálóirtószer kihelyezésére szolgáló szerelvény nem csapda!)
Élve befogó és a célállatot elpusztító csapdák léteznek Sikeres alkalmazásukhoz az adott állatfaj biológiai tulajdonságainak ismerete elengedhetetlen - Ragasztós csapda felületek alkalmazása
Ragasztós felületek létesítésekor mindig kellő körültekintéssel járjunk el! - Csapdázás – Élve befogó csapdák
Élve befogó egércsapdák Csomagolatlan élelmiszer környezetében alkalmazhatók - Hagyományos csapócsapdák
Szerelvénybe helyezhető nyaktilós csapda (Csomagolatlan élelmiszer környezetében alkalmazható) - Mérgezett állomások kihelyezése (professzionálisan szakképzett céggel )
Kulccsal zárható műanyag szerelvény, mely a hónak víznek ellenáll. Tüskékre felfűzött mérgekkel 24-48 órán belül felszámolható a populáció
Patkányirtáshoz tippek
..Ha az udvarunkban patkányt jelenlétére gyanakszunk vagy fertőzöttségre utaló nyomokat látunk, és úgy ítéljük meg, hogy ott semmiféle patkányeledel nincs, a feltételezett fészkek közelében, és a megállapított vonulási útvonalak mentén először méreg nélküli csalétket helyezünk ki (gabona, szalonna-kolbászdarabkák, stb.) majd pár napos „beetetés” után áttérünk a mérgezett csalétekre.
- Megfelelő csalétek és kellő számú etetőhely biztosításával a patkánymentesítés
- Hetente legalább egyszer ellenőrizzük a fogyasztást
- ne használjunk darabos mérget, mert veszélyes lehet a háziállatokra
- Fontos, hogy etetőhelyeket ne csak a terület egy részén, hanem a teljes területen alakítsunk ki
- csalétekállomásnak két nyílása legyen, mert a patkány csak akkor fogyaszt a csalétekből, ha látja a menekülés esélyét is
- etetőhelyeket ne csak a terület egy részén, hanem a teljes területen alakítsunk ki
Mi a hatékony patkányirtás titka?
Amennyiben a biztos patkánymentes élhető környezetre vágyik, úgy az AgroTox a megoldás.
Munkafázisok
(alapnak tekintjük, a diszkrét feliratok nélküli érkezést; a türelmet; kesztyű és lábzsák használatát)
- Megrendelővel átbeszéljük a tapasztalatokat, észrevételeket
- A helyszínt szemrevételezzük és a fertőzöttséget felmérjük
- Keressük a lehetséges búvóhelyeket ürülékek/vizeletek nyomait
- Kialakítunk egy irtási stratégiát, egy rágcsáló térképet
- Technológia, szerelvények száma, irtószer és irtószerforma mindig az adott területen derül ki
- Búvóhelyeken és vonulási útvonalakon kihelyezzük a mérgezett csalétek-állomásokat
A patkányirtás egyik leghatásosabb és legbiztonságosabb módja a mérgezett csalétek állomás alkalmazása.
Időjárásálló kültéren és beltéren egyaránt biztonságosan használható átlátszó kulccsal zárható erős műanyagból készült állomás. Saját kulccsal biztonságosan zárható, ezáltal megelőzhető hogy a méreghez illetéktelenek (pl. gyerek, háziállat, haszonállat…) hozzáférjenek.
Irtószereink
Engedéllyel vásárolható magas hatóanyag tartalmú Blokk, pék és hab kombinációjában vagyunk verhetetlenek (nem a legolcsóbb , de azonnal hat és az eredmény magáért beszél)
Garancia
Az patkányirtás végeztével a megrendelővel megbeszéljük az észrevételeket, és javaslatot teszünk az irtás utáni teendőkre, illetve az elért mentesség fenntartására. Általunk kínált egérirtás 100% -os elégedettségi garanciával jár, sikerességünket bizonyítja, hogy az első irtás után garanciát adunk.
Patkányirtás Wikipédia
Milyen előkészület szükséges az irtás előtt?
Ne tegyünk el semmit, ne mozgassunk el semmit, hogy a nyomokat láthassuk
Irtás után mit tegyünk?
Minden élelmet zárjunk el, hogy a kitett mérgezett csalétek legyen az egyetlen táplálékforrása
Megeheti a kutya/macska a patkányt?
Nem fogja elfogyasztani ,mert a méreg miatt rendkívül keserű lesz az elhullott patkány. Másodlagos mérgezéshez rendkívül sokat kellene megennie
Nekem kell a patkányt összeszedni?
Igen, egy lapát segítségével egy zsákba kell belehelyezni.
Macska/kutya , ha megeszi baja lehet?
Nem, mert keserű lesz az elhullt egér és azt nem szeretik a háziállatok, illetve rettentően sok egeret kellene megenniük, hogy bajuk legyen.
Kisgyerek van, nem jelent veszélyt rájuk?
Nem jelent veszélyt kisgyermekek számára, mert olyan szerelvényeket alkalmazunk amihez csak is a patkány fér hozzá
Haszonállatra nem veszélyes?
Nem! Az irtószer szóródás mentes, tehát végig a dobozban marad. Így nem veszélyeztet gyermeket, háziállatot és haszonállatot.
Eső vagy hó nem tesz kárt a doboznak?
Ez egy időjárásnak ellenálló erős műanyagból készült masszív doboz, amelyet kulccsal zárunk le.
Mikor pusztul el a patkány?
24-48 órán belül elpusztul a patkány a mérgezett csalétektől
Boltban kapható méreg is jó?
Nem! lakossági forgalomban kapható irtószerek sokkal gyengébbek, tehát kevésbé vagy egyáltalán nem hatásos
Patkányirtás Vadászgörénnyel azaz a bio-patkányirtás
Úgynevezett bio-patkányirtás eredményesnek mondható, de több ideig tart mint a mérgezett csalétekkel történő irtás, illetve a mérgezett szerelvények ottmaradnak, így hosszan védve van lakóterünk. Igaz, első hallásra talán kicsit fura a vadászgörényekkel való irtás, de igencsak elszaporodtak a patkányok az országban így minden lehetőséget bevetnek a kedves megrendelők.
„A vadászgörények természetes táplálékai az egerek és patkányok, végül is ezeknek az állatoknak csak a kíváncsiságát használjuk ki. Ők általában kisebb lyukakban, gödrökben tevékenykednek, az sem látszik, pontosan mennyit kapnak el.”
Ellenérv: ,ha a görény már nem éhes, játszadozni kezdhet a patkányokkal. Ez idő alatt a többi rágcsáló kereket old és az életben maradt patkányok pedig egy idő után visszatérnek régi fészkükbe. Mi a hosszan tartó eredményt szeretjük fenntartani, éppen ezért ajánljuk megrendelőink részére a mérgezett szerelvények kihelyezését.